Amarantus ekspandowany – jakie ma właściwości i gdzie możemy go zastosować

Amarantus zwany inaczej Szarłatem wyniosłym lub Szarłatem wiechowatym jest rośliną należącą do rodziny szarłatowatych. Jako jego region pochodzenia wskazywana jest Ameryka Środkowa, jednak na przestrzeni wieków rozprzestrzenił się po wielu zakątkach świata. Do Europy zawitał na przełomie XVI i XVII wieku.

W dawnych czasach stanowił podstawowy pokarm dla takich plemion jak: Inkowie, Majowie i Aztekowie. Według ich wierzeń był magicznym źródłem siły i waleczności. Obecnie dzięki swoim właściwościom Amarantus zyskuje coraz większą popularność i bardzo często jest nazywany ”zbożem XXI wieku”.

Nasiona tej rośliny posiadają wszechstronne zastosowanie i wykorzystuje się je między innymi w przemyśle piekarskim, cukierniczym, a nawet farmaceutycznym. Wysoka wartość odżywcza oraz brak białek glutenu powoduje, że jest on bardzo cennym składnikiem diety, np. osób cierpiących na celiakię.

Amarantus – wartości odżywcze

Produkt ten jest bogatym źródłem łatwoprzyswajalnego białka, a także aminokwasów siarkowych, takich jak: metionina, cysteina i cystyna. W jego składzie znajduje się także lizyna, która nie występuje w standardowych zbożach. Co więcej zawiera również błonnik pokarmowy korzystnie wpływający na pracę przewodu pokarmowego.

100 g nasion amarantusa zawiera:

  • 371 kcal
  • 14 g białka
  • 7 g tłuszczu
  • 65 g węglowodanów
  • 7 g błonnika pokarmowego

Dodatkowo dostarcza on, aż 159 mg wapnia co stanowi 15% dziennego zapotrzebowania na ten składnik mineralny. 7,5 mg żelaza – 75% dziennego zapotrzebowania. 248 mg magnezu – 77% dziennego zapotrzebowania.

Amarantus jest żywnością typu ”superfood” i z tego powodu jest produktem, który warto włączyć do diety nie tylko u osób cierpiących na celiakię lub nietolerancje glutenu.  

Amarantus ekspandowany – otrzymywanie i zastosowanie

Ekspandowanie ziaren polega na działaniu na nie gorącą parą pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu procesowi otrzymujemy produkt, który nie wymaga dalszej obróbki kulinarnej i jest gotowy do spożycia. Tak przygotowane ziarna mają postać małych lekkich kuleczek o orzechowym posmaku, będących ciekawym dodatkiem do wielu potraw. Stanowią zatem świetny dodatek do wszelkiego rodzaju musli, jogurtów, zup lub jako samodzielna przekąska.

Bardzo istotne jest także to, że w trakcie ekspandowania ziarna nie tracą swoich cennych właściwości odżywczych. Amarantus ekspandowany jest zatem wartościowy składnik każdej diety. Niezwykła prostota, a także wszechstronność stosowania ekspandowanych ziaren amarantusa ułatwia ich włączenie do każdego jadłospisu i pomaga zapobiegać wystąpieniu niedoborów magnezu, żelaza i wapnia.